péče o psa

 

  O D Č E R V E N Í                                                                                                               

 Jak často máme odčervovat dospělého psa?

 Preventivně 2x ročně, v rodině kdeje těhotná žena nebo malé děti

4x za rok. Pokud u svého pejska pozorujete průjmy, špatnou kvalitu

srsti případně někde chytil blechy tak odčervujte také (blecha je mezihostitelem tasemnice). Pokud Váš pes trpí gurmánskými sklony   pojídat na procházkách exkrementy, tak ho odčervujte také 4x za rok.

 

Kdy máme poprvé odčervit štěňata a kdy u nich odčervení    zopakovat?

Štěňata je vhodné poprvé odčervit již ve dvou týdnech věku, některé   přípravky se dají podávat již 8. den věku. Po 14 dnech doporučujeme  odčervení zopakovat až do věku 3 měsíců. V 6 měsících věku štěněte odčervení znovu zopakujeme. Vždy záleží na tom, jaký přípravek na odčervení použijete - přečtěte si pečlivě příbalový leták, případně se poraďte s veterinárním lékařem.

 

Naše kočka žije na venkově, chytá myši, musíme ji také odčervovat?

Ano. Kočky, které aktivně loví myši jsou nejčastěji napadeny parazity, tudíž takovou lovkyni odčervujte pravidelně 4x ročně. Kočky, které žijí v bytě stačí odčervit 2x ročně. Na odčervení koček existuje velké množství přípravků – tablety, pasty, pokud kočka zarputile odmítá odčervovací přípravek pozřít můžete použít tzv. spot (kapka aplikovaná na kůži mezi lopatky).

 

Obecná pravidla odčervení:

Obecně u kočiček i psů platí – střídat odčervovací preparáty, aby nevznikla rezistence a pamatovat si, že ne všechny přípravky mají stejné spektrum účinku. Aplikace odčervovacího preparátu zbaví Vašeho miláčka parazitů, ale nezabrání budoucí invazi parazitů, proto je nutné aplikaci stále opakovat. Pokud jste odčervovací preparát koupili jinde než u svého veterináře vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták.

 

O D B L E Š E N Í

Můj pes se pořád drbe, ale blechy určitě nemá. Co s tím?

Pozor, tuto větu slýcháme velmi často, ale většinou je opak pravdou. Blecha je parazit, který nebydlí celý život na svém hostiteli, využívá ho jako pojízdnou jídelnu. Vajíčka klade do prostředí kde pes žije, nejčastěji do prachu, do škvír v podlaze. Na Vašem miláčkovi se nemusí právě žádná blecha občerstvovat, ale pokud rozhrneme srst objevíme malé černé tečky – bleší trus. Co s tím? Koupání v různých zaručených šamponech není dostačující, protože nemá repelentní účinek a mnoho blešek si zachrání život na hlavě jinak mokrého psa. Ideální prostředky proti blechám je spray či kapky mezi lopatky. Ty většinou působí repelentně minimálně jeden měsíc, mnohdy i více. Existují i obojky proti blechám, chránit psa proti invazi dokážou 4-7 měsíců dle zvoleného typu. Pozor, nekupujte protibleší obojky v hypermarketech a podobných obchodech, stojí sice jen stovku, ale jsou to vyhozené peníze. Zde platí, čím dražší a kvalitnější obojek, tím lepší spolehlivost. Nejlepší obojky vyrábí velké farmaceutické firmy. Pokud se chceme blech zcela zbavit, je nutné zároveň asanovat prostředí ve kterém pes žije.

 

Proč odblešovat, když blechy k psovi patří?

Blecha je mezihostitelem tasemnice, znepříjemňuje psovi život. Obrovské procento psů trpí alergiemi na bleší kousnutí, což se projevuje ukrutným drbáním, ztrátou srsti (povětšinou nejdříve nad ocasem) a ruznými boláky po těle. Nenechte svého psího přítele takto trápit, prevence je vždy levnější než léčba výše popsaných potíží.

 

Naše kočka má blechy, můžeme použít přípravek co zbyl od psa?

Ne! Mnoho přípravků, které jsou určeny psům jsou pro kočky smrtelně nebezpečné. Pokud chcete přípravek proti blechám pro kočku vždy pečlivě čtěte příbalový leták nebo ho raději zakupte přímo od veterináře. Bohužel jsme se mnohokrát setkali se situací, že majitel dal na lékárníka a zakoupením nevhodného přípravku své kočce nechtěně ublížil.

 

Č I Š T Ě N Í   O Č Í,  U Š Í  A  Z U B Ů

Čištění uší   (prevence)

Hlava psa se pohybuje níže než hlava člověka a proto je mnohem více exponována prachu, nečistotám, cizím tělesům, úrazům apod. U všech plemen psů je vhodné preventivně čistit uši minimálně1x za měsíc speciálními kapkami. U rizikových plemen (španělé, retrívři, pudli) je to nezbytné, raději i 2x týdně. Způsob čištění Vám musí předvést Váš veterinární lékař, je jednoduchý, ale je nutné ho vidět. Do ucha je nevhodné čímkoliv zasahovat (ani tyčinkami na čištění uší pro lidi), roztoky zvládnou vše samy - rozpouští maz, působí desinfekčně, ucho čistí a vysušují, a tak udržují vhodné mikroklima ve vnějším zvukovodu. Doporučujeme tyto přípravky: Nolvasan Otic, Otifree, Epi Otic. Nezapomeňte vytrhávat chloupky z uší u dlouhosrstých plemen. Není nutné vytrhat naráz všechny, stačí postupně.Pes si na to časem zvykne a bude držet dobrovolně.

 

Čištění očí

Oči je vhodné preventivně 2-3x týdně (je-li s nimi vše v pořádku), nebo 2-3x denně (objeví-li se známky podráždění - zarudnutí spojivek a zvýšený výtok) prokapávat k tomu určenými očními kapkami. Prokapání mechanicky odplaví nečistoty a oko desinfikuje. Trvá-li zarudnutí nebo škrábání oka déle, je nezbytné navštívit Vašeho veterinárního lékaře.

 

Čištění zubů

Týká se především psů malých a středních plemen, protože právě ti jsou predisponovaní k větší tvorbě zubního plaku, zubního kamene a následným komplikacím (periodontitis -zánět podpůrných tkání zubů, gingivitis - zánět dásní, stomatitis - zánět dutiny ústní, glossitis - zánět jazyka, periapikální abscesy apod.). Tato prevence neslouží jen k odstranění nepříjemného zápachu z dutiny ústní, ale je důležitá i ze zdravotního hlediska (poškození vnitřních orgánů - ledvin, jater a srdce metabolity zánětu a mikroorganismy z dutiny ústní).

Zuby je vhodné čistit speciálními zubními pastami určenými pro psy, protože jsou enzymatické a zubní plak rozpouštějí (lidské zubní pasty jsou nevhodné, obsahují fluor, pes je polyká a podráždí si žaludek) a psími kartáčky. Jejich cena je cca 3x vyšší než cena lidských past a kartáčků, protože pejsků je na světě prostě méně. Se zubním kamenem však již pasta nic nenadělá a je nutné ho odstranit, nejlépe ultrazvukem. Stejně jako u člověka je i u psa náchylnost k tvorbě zubního kamene individuální. Aby bylo dosaženo žádoucího efektu, je nutné čistit psovi zuby minimálně 3x týdně. Je nutné psa naučit již ve štěněcím věku, aby si nechal sahat kartáčkem na zuby a Vaši manipulaci v dutině ústní toleroval. Staršího psa to mnohdy naučíte také, pouze s ním musíte mít více trpělivosti. Čištění spočívá v jemném nanesení pasty na zuby a jejich mírném potírání, není třeba zuby mechanicky drhnout.

Samozřejmě je možné čištění zubů doplnit (NE nahradit) používáním žvýkaček pro psy nebo použitím speciálních diet pro snížení tvorby zubního plaku a kamene. Kvalitní krmiva většinou obsahují látky pro prevenci stomatologických problémů (jsou označena „dental care“). Pro psy, kteří si nenechají zuby vyčistit, je možno použít gel, který se podává po jídle v malém množství krmiva, ale účinnost je menší než při klasickém čištění. Preventivní stomatologická prohlídka by měla být u pejska stejně jako u lidí 1x za 6 měsíců.

 

 

P O Z O R  ! ! !   O T R A V A   P S A   -   Pokud má váš pes najednou křeče,  slintá, má teplotu, je pravděpodobné, že je jeho život ohrožen otravou.

 

V dnešní době dosti častá je otrava granulemi proti plžům

Proti plžům zahradníci často bojují granulemi a nevíme, že tato chemická zbraň může velice snadno způsobit smrt u psů. Metaldehyd obsažený v těchto granulích je nervový jed, který se psovi dostane do těla při sežrání granulí, ale i při olízání znečištěných tlapek. Už malé množství stačí na to aby psa vážně ohrozolo. Typickými symptomy otravy mohou být zvýšené slintání, krvavé zvracení, podrážděná sliznice očí a tlamy, průjem, křeče, poruchy koordinace a horečka. Při jakémkoli podezření musí pes okamžitě k veterináři. Jedině během 30 až maximálně 60 minut je možno zabránit tomu, aby se jed vstřebal do těla, pomocí prostředků na zvracení, výplachů žaludku a projímadel. Pokud je nejbližší veterinář příliš daleko a pes je ještě při vědomí, zapůsobí jako první pomoc 10 až 15 tablet živočišného uhlí rozpuštěných ve vodě. Uhlí nakrátko absorbuje část jedu.

 

Nebezpečí v domácnosti

Jaké můžeme z tohoto případu získat poučení?  "Zlí sousedé", kteří chtějí psa otrávit, jsou absolutní výjimkou. Ve více než 90 procentech všech případů jsou otravy spíše způsobeny nedbalým zacházením s jedovatými látkami. Takové prostředky musíme uchovávat tak, pokud už je musíme mít v domácnosti, aby se k nim nedostala domácí zvířata. Pokud už dojde k "nehodě", pak vezměte pokud možno obal od daného prostředku k veterináři! Symptomy nejsou vždycky tak jednoznačné jako při otravě metaldehydem. Proto údaje o obsahu a dávkování toxické látky často pomohou veterináři zhodnotit situaci a vybrat správnou terapii. Při zjištění nebo třeba jen podezření na pozření toxických látek by měl majitel především zamířit do veterinární ordinace. Svépomocná "opatření první pomoci" může ztížit léčbu. Tak například starý lidový prostředek, podávání mléka pacientovi, vyvolá v případě účinných látek rozpustných v tuku ještě rychlejší vstřebání jedu ze žaludku do těla. Veterinář naopak zná účinná opatření na odstranění jedů, případně i protijedy, a v případě pochybností se může informovat na nouzové centrále pro jedy. Tuto možnost má ostatně i majitel psa: na internetu může například snadno najít telefonní čísla nouzových centrál. Nouzové telefonní centrály pro jedy mohou poskytnout majiteli zvířete první odhad nebezpečnosti pozřené látky a poradit nu případná protiopatření. Kontakt na uvedenou centrálu by vám měl sdělit i veterinář.

Sluníčko? Riziko přehřátí psa! Vzhledem k vysokým venkovním teplotám bychom si měli něco říct i o možném přehřátí Vašeho čtyřnohého domácího mazlíčka.

I když mají pejsci sluníčko rádi, nenechejte Vašeho pejska, aby se na slunci vyhříval dlouho. Psi nemají potní žlázy a tak se můžou ochlazovat pouze vypláznutým jazykem a zrychleným dýcháním. Ať jste kdekoliv, pes musí mít neustálý přístup k čerstvé vodě. Při vysokých teplotách prosím pejsky neoblékejte, nejsou vhodné mikiny pro psy, ani šaty pro psy. Používejte pouze obojky pro psy.

Velké nebezpečí hrozí mladým pejskům (štěňatům) a naopak psům starým, či nemocným ze srdcem.
Přehřátí těla se můžete vyvarovat takto:
- s pejskem zbytečně necestujte autem
- pokud je cesta autem nezbytná, nenechávejte pejska v autě zavřeného, ani s pootevřeným oknem
- vyvarujte se dlouhým procházkám po městě, po rozpáleném chodníku
- pejsek musí být v dobře větraném prostoru, takže k přehřátí může dojít i v
přepravní tašce





Pokud bude mít pejsek stálý přísun vody, bude mít možnost si odpočinout ve stínu, či se zchladit vodou a zaplavat si, možnost přehřátí těla je malá.


Jak poznáte přehřátí těla?
- pejsek zrychleně dýchá
- má suchý čumáček
- má zarudlé dásně
- nechce se pohybovat, je unavený
- dezorientovaný, neklidný
- chová se apaticky

První pomoc při přehřátí organismu:
- pejska zchlaďte VLAŽNOU vodou (ledová může způsobit šok) - namočte srst vodou, přikládejte mokré ručníky
- donuťte pejska pít, vodu podávejte na lžičce, či injekční stříkačce